Martin Pavlis

Windows Server 2003 R2 Enterprise a 4x další Windows Server 2003 zdarma!

Je překvapivé, že i několik měsíců po oznámení významné licenční novinky umožňující nasadit a provozovat bezplatně čtyři instance Windows Serveru 2003 v prostředí virtuálního operačního systému, ví o této novince velmi málo lidí. Alespoň na licenčních kurzech, které vedu, se s tímto faktem střetávám. Svůj podíl na tom jistě má částečně i Microsoft, který tuto zásadní informaci nekomunikoval s patřičným důrazem.

Jak to tedy vlatně je? Při zakoupení licence Windows Serveru 2003 R2 Enterprise Edition získává zákazník možnost nainstalovat do prostředí virtuálních počítačů čtyři instance Windows Serveru 2003, a to jak v edicích Standard, tak Enterprise. Jedná se tedy o úsporu v řádu několika desítek tisíc korun (licence Standard stojí cca 20 000,- Kč, Enterprise pak cca 66 000,- Kč).

Pro vytvoření oněch virtuálních počítačů lze navíc použít "Microsoft Virtual Server 2005 R2", který je k dispozici zcela zdarma! Ke stažení je zde.

Oficiální licenční "bible", Product Use Rights, k tomu říká:

Na licencovaném serveru (tedy na serveru na který byla zakoupena licence Windows Serveru 2003 R2 Enterprise Edition) můžete současně spustit:
jednu instanci serverového softwaru v jednom prostředí fyzického operačního systému a
nejvýše čtyři instance serverového softwaru v prostředí virtuálního operačního systému.
V libovolném z těchto prostředí virtuálního operačního systému můžete místo verze Enterprise Edition spustit verzi Standard Edition.
Pokud spustíte všech pět povolených instancí současně, instanci serverového softwaru spuštěnou v prostředí fyzického operačního systému smíte použít pouze ke spuštění softwaru pro virtualizaci hardwaru a ke správě a servisu prostředí operačního systému na licencovaném serveru.
Výborné, že?

Mám v této souvislosti sice několik nevyjasněných otázek, ale ty sem psát nebudu. :-)

Převzato z: http://spaces.msn.com/kamiljurik/